سردار فدوی: شهید چمران تمام مراتب علمی که انسان آرزو دارد به آن‌ها دست پیدا کند و آن را به انتها برساند، طی کرده بود

شهید چمران و سردار فدوی

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب با بیان اینکه ماهیت دعوای ما و آمریکا، حق و باطلی است و اگر آمریکا می‌توانست کاری کند که برای یک روز انقلاب اسلامی وجود نداشته باشد این کار را به فردا موکول نمی‌کرد، گفت: دلیل اینکه آمریکایی‌ها هنوز نتوانستند پس از ۳۹ سال دعوا را تمام کنند این است که اطمینان دارند اگر علیه نظام انقلاب اسلامی اقدامی کنند، ضررش برای آن‌ها از نفعش بسیار بیشتر خواهد بود.

به گزارش ندسانا به نقل از ایسنا دریادار پاسدار علی فدوی در مراسم بزرگداشت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید که شامگاه چهارشنبه، ۳۱ خردادماه در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: دکتر چمران تمام مراتبی را که یک انسان باید در وجه‌های مختلف طی کند، طی کرده بود و به زیبایی روز شهادت ایشان روز بسیج اساتید نامیده شده است.

وی افزود: شهید چمران تمام مراتب علمی که انسان آرزو دارد به آن‌ها دست پیدا کند و آن را به انتها برساند، طی کرده بود و مهم‌تر از همه بحث‌های علمی، وجه جهاد خود را تا حد نهایی یعنی شهادت پیش برد. من ۶ ماه ابتدایی جنگ را به‌‌عنوان یکی از نیروهای ایشان در جنگ‌های نامنظم فعالیت کردم. کسانی بودند که شهید چمران را تنها یک بار دیدند، اما هرگز منش، رفتار و کلام او را تا پایان عمر فراموش نکردند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: شهید چمران انسان خودساخته‌ای بود که خودش خواسته بود که در مسیر و روند انقلاب و خدا قرار بگیرد. خداوند بالاترین مرتبه‌ای که به بندگان خود می‌دهد، در صحنه نبرد به شهید چمران اعطا کرد.

فدوی با بیان اینکه شهید چمران یک الگوی کامل و حجت تمام‌کن است، گفت: راه ایشان به‌عنوان راهی شناخته می‌شود که اگر کسی بخواهد تمام کارهایی را که شهید چمران انجام داد دنبال کند، می‌تواند اطمینان داشته باشد که با این کارها رستگار می‌شود. شهید چمران در زمینه علمی، فعالیت‌های مختلفی داشت اما به محض اینکه تکلیفی بالاتر از آن احساس کرد، شک نکرد که باید وارد حوزه‌های دیگری مانند حضور در جریان انقلاب اسلامی و جنگ شود. شهید چمران جنگ‌های نامنظم را راه‌اندازی کرد و هر کس از هر قشری با مراجعه به دانشگاه شهید چمران، تکالیف خود را برای جنگ شروع می‌کرد.

وی تصریح کرد: شهید چمران ذخیره بزرگی برای تمام کسانی است که راه او را در پیش گرفتند؛ امیدوارم که آخر و عاقبت همه آن‌ها مانند شهید چمران باشد، چراکه راه ایشان اطمینان‌بخش است و وعده‌های خدا حق هستند. خدا همه بندگان را آفریده است تا به بهشت بروند. انسان می‌تواند با اطمینان بگوید که راه شهید چمران، راه درست و کاملی است که همه ابعاد وجودی انسان را اقناع می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: شهید چمران با اطمینان قلب، راه خود را انتخاب کرده بود؛ راهی که خدا و پیغمبر خدا بشارت آن را داده‌اند. در سال‌های انقلاب اسلامی که خیل عظیم شهدا را دیده‌ایم، راه حیات درونی را که پایان آن حیات طیبه است، در پیش گرفته بودیم؛ این راه می‌تواند انسان را تا زمانی هم که زنده است، سربلند کند، چراکه انسان می‌داند در مسیری که خداوند می‌پسندد، قرار دارد.

فدوی تأکید کرد: یکی از وظایفی که همه ما به‌خصوص فرهیختگان جامعه و اساتید دانشگاهی باید دنبال کنیم، این است که اساتید باید نقش خود را در دو راه مشخص کنند؛ یک راه نحوه حیات درونی است که حیات طیبه را ترویج می‌کند و دیگری حیات درونی که چند صد سال است در غرب از آن یاد می‌شود و اساتید بزرگی در غرب مبدا تدوین این حیات درونی بودند که با حیات درونی اسلام ۱۸۰ درجه اختلاف دارد.

وی ادامه داد: در حیات درونی اسلام، خدا، وحی، حساب روز قیامت، عدالت خداوندی و امامی که بندگان را تا به سرمنزل مقصود نرساند، رها نمی‌کند؛ وجود دارد اما در حیات درونی غرب، خدا جایی ندارد. چند صد سال است در غرب می‌خواهند ثابت کنند که خدا وجود ندارد، وحی از جانب خدا نیامده است و حساب و کتاب روز قیامت نیز وجود ندارد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: این دو نگاه، کاملاً متفاوت هستند. در جامعه ما حیات درونی غرب بسیار تشویق و تدریس می‌شود. باید نقش خود را در این زمینه مشخص کنیم؛ در یک طرف حیات درونی‌ وجود دارد که از قِبَل آن شهید چمران و ۲۰۰ هزار شهید ایجاد می‌شوند و از سوی دیگر ۳۹ سال است که با انقلاب اسلامی می‌جنگند و از قِبَل دیدگاه غرب، کسانی مانند مبارک، تولید می‌شوند؛ دیدیم که غرب با تمام توان خواهان حفظ آن بود اما نتوانست ۲۰ روز او را حفظ کند.

فدوی گفت: این نحوه حیات درونی در دنیا اثر بسیار بارز و روشنی داشته است، اما کسانی که دنیا را می‌خواهند نیز باید بدانند که دنیا در سایه امنیت ساخته می‌شود. زیرساخت اولیه هر دنیایی، امنیت است. چه تفکر و اعتقادی می‌تواند امنیت را برای کسانی که به فکر دنیا هستند، فراهم کند؟ نباید از کنار این مساله بی‌تفاوت گذشت، نباید منتظر ابلاغ و کار سازمانی باشیم؛ باید آتش به اختیار بود. باید به هدایت جامعه کمک کنیم. در جامعه ما برخی اساتید گاهی دانشجویان را به سمت حیات درونی غرب تشویق می‌کنند.

وی تصریح کرد: از ۲۴ بهمن سال ۵۷، به انقلاب اسلامی تیر زدند و مبارزات از آن روز شروع شد. حتی یک روز نبود که دشمنی با انقلاب وجود نداشته باشد، اما ماهیت دعوا چیست؟ آیا این نوع دعوا از جنس دعواها و جنگ‌هایی است که به‌طور معمول در تاریخ وجود داشته است؟ ماهیت دعوا بر سر منافع، منطقه نفوذ، اقتصاد، انرژی و چنین مسائلی است؟ اگر چنین بود، تاکنون مشکلات حل شده بود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: ماهیت دعوای ما و آمریکا، حق و باطلی است. وقتی چنین چیزی مطرح می‌شود، اگر آمریکا می‌توانست کاری کند برای یک روز انقلاب اسلامی وجود نداشته باشد، این کار را به فردا موکول نمی‌کرد. قطعاً حق و باطل یکدیگر را در هیچ شرایطی نمی‌توانند تحمل کنند و هرگز در کنار هم قرار نمی‌گیرند.

فدوی ادامه داد: چرا در حالی که ماهیت دعوا، حق و باطلی است، آمریکایی‌ها هنوز نتوانستند که پس از ۳۹ سال دعوا را تمام کنند؟ چون مطمئن شدند که نمی‌توانند و اطمینان دارند که اگر علیه نظام انقلاب اسلامی اقدامی کنند، ضررش برای آن‌ها از نفعش بسیار بیشتر خواهد بود.

وی گفت: به گفته خود آمریکایی‌ها سال‌های طولانی است که انقلاب اسلامی قدرت بازدارندگی دارد و به تعبیر آمریکایی‌ها حتی از این مرحله نیز عبور کرده است. در سال‌های اول انقلاب، ما در خانه خودمان در برابر تهاجم دفاع می‌کردیم، اما از سال ۶۱ به بعد شروع به دفاع در خانه دشمن کردیم و در هشت سال دفاع مقدس، روند بسیار عالی را طی کردیم؛ در سال ۶۵ دو اتفاق بزرگ افتاد. بعد از عملیات والفجر هشت و کربلای پنج، آمریکایی‌ها در جنگ به‌طور مستقیم دخیل شدند. در آن زمان، مستقیم با آمریکایی‌ها جنگیدیم. در تمام موارد نیز آمریکایی‌ها اذعان دارند که با شکست مواجه شدند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: این مساله باعث شد که کم‌کم از مرحله دفاع به مرحله بازدارندگی دست پیدا کنیم. قدرت بازدارندگی، قدرت مطلوب همه کشورها است؛ به اعتراف آمریکایی‌ها ما سال‌ها است که از این مرحله عبور کرده و به مرحله سوم دست پیدا کرده‌ایم، یعنی مرحله‌ای که کشور قدرتی دارد که دشمن تصور می‌کند می‌تواند از طرف دولت انقلاب اسلامی، اقدامی علیه او صورت گیرد؛ به همین دلیل دشمن تلاش می‌کند قدرتی پیدا کند که در برابر انقلاب اسلامی، بازدارندگی ایجاد کند.

فدوی تصریح کرد: وعده‌های خدا حق است و هیچ تخلفی در وعده خدا نیست، اما خداوند گفته است که برای عمل به وعده‌اش، شما هم وظایفی بر عهده دارید و اگر در آن مسیر حرکت کنید، خدا وعده خود را عملی می‌کند. ما در این مسیر هستیم. خدا نیز به وعده خود عمل می‌کند. بودجه نظامی یک سال آمریکا، شاید معادل فروش ۳۰ سال نفت ما باشد؛ می‌بینیم که در کمیت‌ها هیچ چیز قابل مقایسه نیست. در جنگ ۳۳ روزه، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تمام توان خود را گذاشتند، اما خودشان اذعان دارند که شکست خورده‌اند.

وی با اشاره به مقاومت یمن و فلسطین گفت: گاهی می‌گویند این گروه‌های ایرانی هستند که در این کشورها می‌جنگند. ضعیف‌ترین و فقیرترین مردم دنیا از نظر ظاهری، مردم یمن بودند. گفته بودند که جنگ یمن را در سه روز به اتمام می‌رسانند، اما می‌بینیم که پس از ۲ سال و نیم به هیچ چیز جز جنایت در یمن و سوریه دست پیدا نکردند. چرا که این کشورها نیز به الگوی مردم ایران رسیده‌اند و اتکاء به خداوند را باور دارند و تجربه کرده‌اند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در سخت‌ترین روزهای کوفه می‌گفتند مرد را باید با تیغ شناخت، نه با حرف. ۳۹ سال است که هم مردم و هم رزمندگان ما با تیغ محک خورده‌اند و این محک خوردن همچنان در همه صحنه‌ها ادامه دارد و مردم ما همچنان پرافتخار هستند.

فدوی تصریح کرد: قدرتی که ایجاد شده است به‌خاطر نحوه حیات درونی اسلام است که آورنده آن خدا و پیغمبر(ص) او هستند. خدا وعده داده است که با پیگیری این حیات درونی توسط مردم، حتی اگر یک روز از دنیا باقی مانده باشد، آن روز را برای تحقق وعده خود طولانی می‌کند تا تمام خوبی‌هایی که همه متصور هستند، به عرصه ظهور برساند.

وی ادامه داد: نیروی دریایی سپاه به‌عنوان نیرویی که در نوک فلش و خط مقدم انقلاب اسلامی است، در سال‌های طولانی بارها در مقابل نیروی دریایی آمریکا قرار داشته است. تا جایی که به یاد دارم دانشگاه شهید چمران اهواز در موضوعات تحقیقاتی ما حضور ندارد. دانشگاه شریف، علم و صنعت و … در پروژه‌های زیادی با ما همکاری داشتند؛ پروژه‌هایی که شاید نتوانیم نام آن‌ها را تا سال‌های آینده اعلام کنیم.

فدوی افزود: ما در بسیاری از موارد مانند شناورهای تندرو در سقف تکنولوژی دنیا قرار داریم. امیدواریم شرایطی فراهم شود تا دانشگاه شهید چمران در پروژه‌های نیروی دریایی سپاه با ما همکاری داشته باشد و ما نیز بتوانیم از توان علمی و تخصصی دانشگاه شهید چمران اهواز استفاده کنیم

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*