اندیشکده آمریکایی مطالعات راهبردی و بین‌الملل : بررسی توانمندیهایی نظامی دریایی ایران در تقابل با آمریکا

مین های ایرانی

به گزارش ندسانا به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده آمریکایی «مطالعات راهبردی و بین‌الملل» در گزارشی به قلم «آنتونی کوردزمن» پیرامون تغییر توازن منطقه خلیج فارس و تهدید‌های ایران» نوشت: در حالی‌که اکثر توجه جهان بر داعش و تروریسم متمرکز است، تغییر‌های گسترد‌ه‌ای در توازن نظامی خلیج فارس و تهدید های ناشی از ایران، ماهیت نیروهای نظامی آمریکا حاضر در منطقه و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در حال وقوع است.

“مین‌های دریایی” قابلیت فراوانی در جنگ‌های دریایی و مقابله با ناوگان دریایی دشمن دارند. ایران نیز به عنوان یکی از نیرومندترین قدرت‌های دریایی نظامی منطقه، هزاران مین‌ دریایی پیشرفته و هوشمند در اختیار دارد که به گفته منابع غربی، به چالشی برای نیروهای آمریکایی تبدیل شده و ابزار دفاعی بسیار مناسبی در بستر دریا برای ایران هستند.

به گزارش “مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک آمریکا(CSIS)”، نیروهای نظامی ایران بین دو تا سه هزار مین‌ دریایی هوشمند در اختیار دارند که وزن هر کدام به ۳۰۰ کیلو می‌رسد. به گزارش این مرکز معتبر آمریکایی، مین‌های ایرانی تهدیدی جدی برای ناوهای هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس و بویژه تنگه هرمز هستند، به‌طوری که در صورت انفجار، هر کدام از این مین‌ها می‌توانند یک سوراخ بزرگ در بدنه ناو هواپیمابر آمریکایی ایجاد کنند که باعث غرق آن شود.

 

ناو هواپیمابر آمریکا در برابر مین‌های دریایی ایران مصونیت ندارد

“باشگاه خبرنگاران” در این گزارش سعی دارد تا به انعکاس قدرت نیروی دریایی ایران و بویژه مین‌های دریایی کشور بپردازد.

هزینه میلیاردی آمریکا برای مقابله با مین‌های دریایی ایران

به گزارش لس‌آنجلس‌تایمز، نیروی دریایی آمریکا در جولای سال ۲۰۱۲، تعدادی از پهپادهای دریایی با نام “روباره دریا “SeaFox به منطقه “خلیج فارس” فرستاد تا مین‌های دریایی این منطقه بویژه مین‌های ایرانی را ردیابی کند. آمریکا این پهپادهای آمریکایی را در فوریه سال گذشته از آلمان به قیمت هر کدام ۱۰۰ هزار دلار خریداری کرد.

ما آیا روباه دریا حریف صدف‌های ایران می‌شود؟

پایگاه تحلیلی آمریکایی “”examiner،در گزارشی صراحتا اعلام می‌کند که آمریکا توانایی مقابله با مین‌های دریایی ایران را ندارد. این وب‌سایت با بیان اینکه آمریکا تنها ۱۴ سلاح کشتی مین‌زدا و دو اسکادران هلیکوپتر دارد که توانایی مقابله با تهدید مین‌های دریایی ایران را ندارند.

examiner، در ادامه بیان می‌کند قسمت ترسناک کار در این جاست که آمریکا هیچ راهی برای مقابله با این مین‌ها ندارد.

 

وقتی که از فرمانده عملیاتی نیروهای دریایی آمریکا درباره آسودگی خاطر وی از توانایی پاک‌سازی مین‌های دریایی پرسیده شد، او با ناراحتی جواب منفی به این سوال داد و گفت: آمریکا میلیون‌ها دلار برای مبارزه با مین‌های دریایی در مناطق مختلف بویژه خلیج فارس هزینه کرده است. از سال ۱۹۷۱ است که آمریکا در حال کار روی پروژه‌های ضد مین دریایی کار کرده تاکنون نتوانسته کار خاصی انجام دهد، چیزی که الان ما برای مبارزه با مین‌های دریایی داریم تنها ۱۴ کشتی مین‌زدا و دو اسکادران هلیکوپتر است.

مین‌هایی که تشخیص آن‌ها از نمونه واقعی بسیار مشکل است

اگزمینر در ادامه به ضعف پهپادهای ضدمین آمریکایی اشاره کرده و می‌نویسد، کشتی‌های مین‌جمع‌کنی که اکنون در اختیار آمریکا قرار دارد آسیب‌پذیر بوده و نگهداری آن‌ها بسیار سخت است. این پایگاه آمریکایی در پایان گزارش خود به نقل یک از یک افسر نیروی دریایی آمریکا که نخواسته هویتش فاش شود می‌نویسد،” آمریکا در زمان کنونی توانایی مقابله با این مین‌ها را ندارد. مسئله این است که ایران می‌تواند آب‌ها را پر از صد یا هزاران مین تقلبی کند که تشخیص این مین‌ها از انواع واقعی‌ بسیار مشکل است. این مین‌های تقلبی سرعت نیروهای آمریکایی را بسیار کاهش می‌دهند.

 

ناوهای آمریکایی طعم مین‌های دریایی ایرانی را چشیده‌اند

موسسه آمریکایی تحلیلی “امور نظامی خلیج(فارس) و خاور نزدیک” ENEGMA که تخصص آن ارزیابی وضعیت نظامی منطقه خلیج فارس است ، در گزارشی ویژه به مین‌گذاری منطقه تنگه هرمز توسط نیروی دریایی ایران به طور مفصل اشاره کرده است.

به گزارش این موسسه، مین‌های دریایی ایران کارایی بسیار بالایی داشته، مقرون به‌صرفه هستند و می‌توانند خسارات جبران‌ناپذیری به دشمن وارد کنند.

سال ۶۷ چه اتفاقی برای ناو ساموئل آمریکایی افتاد؟

۱۴ آوریل ۱۹۸۸، در جریان یکی از عملیات‌های اسکورت ، ناو “USS Samuel B roberts” در حال اسکورت کشتی کویتی از مسیری در مرکز خلیج فارس بود که ناگهان متوجه می‌شود وارد یک منطقه‌ی مین‌گذاری شده است. ناو بسرعت تغییر مسیر میدهد تا از منطقه خارج شود، اما دیگر دیر شده بود. یک مین تماسی درست در زیر ناو منفجر می‌شود و یک حفره ۲۵ فوتی (۸ متر) در بدنه‌ی ناو ایجاد می‌کند.

 

کل موتورخانه‌ی ناو پر از آب شده و دو توربین گازی ناو از کار می‌افتند، صدمه به ساختار ناو در این حد معمولا به غرق ناو می‌انجامد، اما ملوانان موفق شدند ناو را نجات دهند، در نتیجه این اصابت مین، ۱۰ نفر صدمه دیده و حدود صد میلیون دلار خسارت به ناو وارد شد.

در سال ۱۹۹۸ یا سال ۱۳۶۷، این ناو به مینی برخورد می‌کند که کشتی “ایران عجر” Iran Ajr، در جنگ ایران و عراق در آن منطقه مستقر کرده بود. موسسه آمریکایی اذعان می‌کند مین‌های ۲۵ سال پیش ایران در برابر مین‌های کنونی این کشور بسیار ناچیز هستند. بر اثر برخورد ناو ساموئل با مین M-8 ایران سوراخی به بزرگی ۸ متر در موتورخانه این کشتی جنگی بوجود آمد.

به خاطر عمق کم تنگه هرمز، مین‌های ایرانی به راحتی در این منطقه قرار می‌گیرند.

منابع اطلاعاتی آمریکا تخمین زده‌اند که ایران حدود دو هزار مین دریایی داشته باشد، گرچه مقدار واقعی آن به ۵ هزار مین هم می‌رسد. ایران یکی از کشورهایی است که می‌تواند مین دریایی تولید کند. همچنین براسا گزارش INEGMA، ایران می‌تواند مین‌هایی با مواد غیر مغناظیسی تولید کند که شناسایی آن‌ها با سنسورهای پیشرفته نیز بسیار مشکل است.

 

این موسسه همچنین به قدرت ایران در ساخت زیر دریایی‌های پیشرفته‌ای از قبیل غدیر و کلاس نهنگ اشاره کرده است که بسیار هوشمندانه ساخته شده‌اند. این زیردریایی‌ها می‌توانند در هر بار ورود به آب حدود ۱۶ مین دریایی را در بستر خلیج فارس نصب کنند. گفته می‌شود که زیردریایی نهنگ بزرگ‌تر و سنگین‌تر از کلاس غدیر بوده و می‌تواند مین‌های بزرگی و بیشتری را حمل کند.

enegma، اذعان می‌کند که نیروهای ایران حتی از پلت فرم‌های غیر معمولی مانند ناوچه‌های تبدیلی کوچک( یکی از سریع‌ترین ناوچه‌های دنیا) و حتی کشتی‌های تجاری برای اسقرار مین‌ها استفاده می‌کند. بنا به گزارش‌های تایید نشده، ایران بیش از ۳ هزار نوع از این ناوچه‌ها در اختیار دارد.

وب سایت دفاعیAol Defence، نیز به قدرت دریایی ایران اذعان کرده و مقاله‌ای با عنوان “نیروی دریایی آمریکا از مین دریای ایران هراس دارد” می‌نویسد. این پایگاه نظامی اینترنتی در گزارش می‌افزاید خطر مین‌های دریایی ایران، نیروی دریایی آمریکا را بر آن داشته تا ناوگان ضد مین خود را بازیابی کند.

 

اسکات تروور” Scat Terover، نویسنده و تحلیل‌گر نیروی دریایی آمریکا در این رابطه می‌گوید؛ جنب و جوش اخیر نیروی دریایی آمریکا برای بازسازی ناوگان ضدمین دریایی من را متحیر کرده است. همه این اقدامات به خاطر مین‌های ایرانی است.

وب‌گاه “نشنال اینترست” National Interest، نیز در در گزارشی جامع به خطر مین‌های نیروی دریایی ایران اشاره کرده و در باب چگونه دفاع در برابر این مین‌ها می‌نویسد: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، واشنگتن در مخمصه بزرگی خواهد افتاد.

ایران با مین‌های دریایی که در اختیار دارد، بدون اینکه تلفات و خساراتی به نیروهای خودی وارد کند، به راحتی می‌تواند صدامت جبران ناپذیری به آمریکا وارد کند.

به گزارش وب سایت wired، آمریکا در منطقه خاور میانه با مشکلی با نام مین‌های دریایی ایران مواجه است. فرستادن نیروی دریایی آمریکا به آب‌های خارجی و مانورهای جنگی در منطقه خلیج فارس و اینکه نیروهای آمریکایی از دست مین‌های ایران جان سالم به در ببرند یک نگرانی بزرگ برای نیروی دریایی است. به گزارش این وب سایت، مین‌های دریایی ایران قدرت کشندگی و تخریب بالایی دارند.

 

پایگاه تحلیلی Lowyinterpreter،در گزارشی مین‌های ایرانی را به خارهای بزرگی در منطقه خلیج فارس تشبیه کرده است که سد راه نیروی دریایی آمریکا خواهد شد. این پایگاه به قدرت نیروی دریایی ایران اشاره کرده و می‌نویسد،‌ از لحاظ استانداردهای جهانی نیروی دریایی ایران قدرت ساحلی بسیار بالایی دارد که می‌تواند خسارات بسیار بالایی به کسانی که خیال حمله به مرزهای آبی این کشور داشته باشند وارد کند. زیردریایی‌های ایران به سختی قابل ردیابی هستند، به علاوه زمانی بسیار طولانی برای جمع‌آوری مین‌های این کشور نیاز است، قایق‌های تندروی این کشور بویژه هنگامی که تعدادشان زیاد بوده و به شکل‌های مختلف در آب پخش می‌شوند، اگر به کشتی‌ها نزدیک شوند موشک‌هایی دارند که حتی برای ناوهای بسیار یشرفته خطرناک هستند.

 

این پایگاه آمریکایی در پایان گزارش با اشاره به توانایی غیر قابل انکار دریایی ایران اشاره کرده و این نیرو را ابزاری بسیار مناسب برای به حاشیه بردن حضور آمریکا در منطقه می‌داند.

مین‌های کف به سطح ایران

بنیاد آمریکایی WashingtonInstitute به چالش مین‌های دریایی ایران و مشکلات جمع‌آوری این مین‌ها در صورت وقوع جنگ بستن تنگه هرمز توسط ایران پرداخته است. این موسسه تحلیلی به روش‌های گوناگونی که ایران می‌تواند مین‌ها را به سرعت در منطقه استقرار کند اشاره کرده است. همچنین به مین‌های یشرفته MDM06 لنگردار و مین‌های دریابستر EM-52 را در اختیار دارد که دارای راکتی است که از بستر دریا به سمت کف آب پرتاب می‌شود.

بومی‌سازی مین‌های دریایی

به گزارش موسسه تحقیقاتی NTi، ایران از دهه ۹۰ میلادی تکنولوژی تولید بومی مین‌های دریایی بزرگ و اژدرها را بدست آورده است. به گزارش این موسسه، زرادخانه مین‌های دریایی بومی ساخت ایران نیز بی‌نظیر است. ایران مین‌هایی نظیر “صدف” یک و دو، “Mc52″، MDM-UDM”‌” و بسیاری انواع دیگر را در اختیار دارد.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل آمریکا (CSIS) در گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای به مقایسه تسلیحاتی میان کشورهای خلیج فارس و ایران پرداخته است که نشان از قدرت نیروهای نظامی ایران در منطقه دارد.

قسمتی از این گزارش به قدرت نفوذ مین‌های دریایی ایران اختصاص دارد. بنا به این گزارش، مین‌های دریایی انواع گوناگونی دارند، از مین‌های شناور آزاد و پراکنده گرفته که انواع هوشمند آن در اختیار ایران است. ایران می‌تواند از هر نوع شناوری از ناو گرفته تا کشتی‌های تجاری برای استقرار مین‌ها استفاده کند. بنا به این گزارش ایران ظرفیت عظیمی برای استقرار مین‌ها دارد. حتی برخی منابع از وجود بیش از ۲۰ هزار مین در اختیار نیروهای نظامی این کشور خبر داده‌اند.

ایران در زمان جنگ هشت ساله خود با عراق حدود ۱۵۰۰ مین دریایی در اختیار داشت که اکنون بسیار افزایش یافته است.

نگاهی به برخی مشخصات مین‌های دریایی ایران :

” MDM-6″

این یک مین پیچیده است که در واکنش به مغناطیس، فشار و صدایی که در شعاع ۵۰ متری خود احساس کند منفجر می‌شود. MDM-6 یک نوع مین لنگری است که کلاهک انفجاری اژدر مانند خود را در زمان حضور کشتی شلیک می‌کند. این کلاهک دارای ۱۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره قوی است.

نوع: دریابستر

کلاهک: ۱۱۰۰ کیلوگرم

عمق عملیاتی: ۱۲ تا ۱۲۰ متر

حساسیت: فشار، صدا، مغناطیسی

EM-52″”، مینی که می‌‌تواند ناو هواپیمابر آمریکایی را به اعماق خلیج فارس بفرستد

نوع: خیزشی، دریابستر

کلاهک: ۳۰۰ کیلوگرم

عمق عملیاتی: ۴ تا ۱۸۳ متر

حساسیت: صدا

گفته می‌شود این مین قدرتمند ترین مین ایرانی است و براساس برخی گزارشات، می‌تواند سطح زیرین ناو هواپیمابر آمریکا را نابود کند.

مین‌هایی مانند EM-52 و MDM-6 مانند دیگر مین‌های هوشمند ایران می‌تواند چند هدف را هم‌زمان تعقیب کنند و به خاطر اینکه در کف دریا قرار دارند، شناسایی و جمع‌آوری آن‌ها بیار مشکل است.

 

CSiS، در ادامه گزارش خود به قدرت منطقه‌ای نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده که در جداول زیر نمایان است.

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*