با حضور سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه از خشک‌کن انجمادی خلأ ایرانی رونمایی میشود

سردار فدوی اراک
مراسم رونمایی از ساخت نخستین وکیوم فریزردرایو کشور با حضور سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه در اراک برگزار می‌شود.

به گزارش ندسانا به نقل از  خبرگزاری رسا در استان مرکزی، مراسم رونمایی از ساخت نخستین وکیوم فریزردرایو(خشک‌کن انجمادی خلأ) کشور در اراک برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور مقامات کشوری چون سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار غلامی رییس بسیج سازندگی، رییس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی و مسئولان و مدیران استانی برگزار می‌شود.

شایان ذکر است، زمان و مکان برگزاری مراسم رونمایی از ساخت نخستین وکیوم فریزردرایو(خشک‌کن انجمادی خلأ) یکشنبه ۳۱ مردادماه ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه اراک است.

خشک‌کردن انجمادی (به انگلیسی: Freeze-drying) به طور خلاصه فرایندی است که در طی آن ماده‌ای را منجمد می‌کنند و سپس با کاهش فشار سامانه، آب منجمد درون ماده مورد نظر را به طور مستقیم به بخار تبدیل می‌کنند(تصعید). از این فرایند برای افزایش مدت نگه‌داری مواد غذایی و دارویی و هم‌چنین آسان کردن حمل و نقل آن‌ها بهره می‌برند.

خشک‌کردن مواد حساس به حرارت با روش‌های معمول مانند گرم کردن ممکن نیست. خارج کردن حلال از ساختمان پلیمرها، ترکیبات زیستی و غیرآلی و خارج کردن آب از ساختار آن‌ها از مهم ترین مسایل صنایع داروسازی،صنایع غذایی، پزشکی، صنایع پتروشیمی ، بیوشیمی و فناوری نانو به شمار می‌رود. از میان روش‌های موجود، خشک‌کردن انجمادی نقش مهمی را در این صنایع و به ویژه در فناوری نانو به دست آورده است.

بستنی خشک شده به روش انجمادی

استفاده از این روش کاربرد فراوانی در تولید نانوذرات در صنایع الکتروشیمی، محیط زیست، مهندسی مواد و دارویی پیدا کرده است. هم‌چنین این روش برای مواد حساس و پُرارزش مانند داروها، واکسنها، آنتی بیوتیک‌ها، اجزای تشکیل‌دهنده خون، نمونه‌های زیستی، میکروارگانیسم‌ها، مواد غیرآلی حساس، پودر فلزهای کمیاب و سرامیک ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*